16 Жовтня, 2021

Береза: Вибачте, але я з поганими новинами. Вже відомо, що одна із зустрічей, вже негативно сприйнята у Вашингтоні

Вибачте, але я з поганими новинами.

Сьогодні о 21-00 за Києвом і в 14-00 дня по Вашингтону почнеться зустріч Байдена із Зеленським. Вчора, перед цією зустріччю, Зеленському організували низку зустрічей. Їх можна по різному оцінювати в Києві, але вже відомо, що одна із зустрічей, вже негативно сприйнята у Вашингтоні. А тепер докладніше.

За результатами першого дня візиту Президента України до Вашингтону багато хто звернув увагу на серію двосторонніх зустрічей Президента з представниками виконавчої влади США. Була зустріч з директором НАСА, зустріч з міністром енергетики, зустріч з міністром оборони.

Це не зовсім звичайний формат, так як найчастіше зустрічі такого рівня проводять наші міністри. Але зустріч з Міністром оборони мала особливий ефект – це була спроба виправити серйозну стару дипломатичну проблему. Проблема полягала в тому, що Міністр оборони США не бажав зустрічатися з Міністром оборони України, Андрієм Тараном. Більш того, він заздалегідь повідомив про це українську сторону. Але Зеленський вирішив у звичній йому манері, слона в посудній лавці, проявити всю незграбність свого розуміння дипломатії і завів Тарана до Міністра оборони США Ллойду Остіну. Той не міг піти на дипломатичний скандал і відмовитися від зустрічі з президентом України, якого супроводжував Таран. В результаті Зеленський завів Тарана до Міністра оборони США, але лише погіршив ситуацію. І про це вже говорять експерти в Вашингтоні.

Взагалі, це абсолютно безпрецедентний випадок для України, з початку військового конфлікту з РФ, коли в США не хочуть особисто комунікувати з Міністром оборони України. Все це показує абсолютну нездатність Тарана вибудувати відносини з нашим головним союзником. І це колосально шкодить не тільки іміджу наших військ, але і завдає прямої шкоди обороноздатності країни.

Адже реально вчора в Пентагоні не було ніякого прориву, який би пояснював необхідність присутності там президента. Були підписані звичайні документи про партнерство, і до візиту Пентагон підніс подарунок Україні збільшення допомоги аж на 60 млн. $. І це дійсно незначна подія. А значить в нормальній ситуації приїзду Зеленського в Пентагон не повинно було бути. Насправді метою було … завести Тарана в Пентагон і домогтися-таки його зустрічі зі своїм американською колегою.

Домоглися. А що далі? Для дипломатів і військових-міжнародників не секрет, що міністри оборони США відмовлялися зустрічатися з Тараном. Таран намагався потрапити до Марку Есперо (останньому міністру часів Трампа), але отримував відмову. Таран також неодноразово просив зустріч з Ллойдом Остіном, але його запити ігнорували. Останній раз Таран збирався в США місяць тому, в переддень візиту Зеленського. Більш того, в Міноборони тоді активно займалися логістикою очікуваної поїздки в США. Треба нагадати, що Давид Арахамія в своєму інтерв’ю називав ту поїздку, як причину чому Таран залишається на своїй посаді. Але зустріч з Пентагону так і не підтвердили. І причина цього добре відома на Банковій.

По хорошому, Президенту вже через це Тарана потрібно було звільняти. Україна не може собі дозволити мати міністра оборони, з яким не хоче спілкуватися ключовий союзник. А після того, як Таран в липні, на міжнародному форумі у Вільнюсі, виніс на публіку свій конфлікт з Генштабом, звинувативши його в саботажі реформ, міжнародні експерти були шоковані і відсторонилися від Тарана. Але і це не мотивувало Зеленського відправити Тарана у відставку. В чому причина? Просто Таран близький до Єрмака і виконує всі його побажання.

Відомо, що колись раніше Таран був військово-дипломатичним представником України в США. Але при цьому він не має ніяких дипломатичних здібностей, не користується авторитетом у союзників і не має контактів, які б йшли на користь Україні. Це абсолютно неприпустимо і шкодить відносинам, як з США, так і з іншими ключовими союзниками в питанні обороноздатності країни. Але до сих пір нікого не було і немає в оточенні Зеленського, хто б пояснив йому це. Навпаки ситуацію згладжували як могли. Частина комунікаційних функцій з США на себе взагалі забрав Роман Машовець, що традиційно має хороші контакти в Вашингтоні. Але і Машовець, з його контактами, не зміг домогтися прийому Тарана в Пентагоні або зустрічі з міністром оборони США десь в іншому місці. А це вже не тривожний дзвіночок, а сполох.

Чому склалася така ситуація? Одне з пояснень, це те що Таран не розуміє союзників і не чує. Він не відповідає за свої слова, не проводить реформи, а деякі реформи поставив на паузу. Наприклад, Україна отримала ще рік тому допомогу в обмін обіцянки реформи оборонних закупівель, але її не провела. Більше року тому була досягнута домовленість про постачання критично важливих катерів для ВМС України, але угоду тягнуть так що всім вже зрозуміло, що Таран її не хоче. Зате, забувши про катери, Таран подивившись Ютюб відео в травні про те, як ізраїльський залізний купол захищає від палестинських ракет, попросив США купити нам «щось типу» (цитата) залізного купола. І так далі. Тепер зрозуміло, як на цей цирк дивляться наші західні партнери?

Фактично Зеленський завів Тарана в Пентагон своїм статусом президента і цим змусив Остіна з ним зустрітися. На одному з фото він стоїть між двома міністрами як «міст дружби». Але так відносини не будуються, і це по факту дипломатичне приниження як для оборонного відомства, так і для президента України. І жахливо, якщо він цього не розуміє. Цю розбиту чашку вже не склеїти. Тому Зеленському пора усвідомити все, що відбувається, побачити проблему у взаєминах нашого Міноборони з Міноборони США і по приїзду, нарешті, відправити одіозного міністра на відпочинок. Можна в радники до Єрмака, який лояльний до Тарана і всіляко ним опікується. Будь-який інший розвиток ситуації буде лише збільшувати тріщину у взаєминах оборонних відомств України і США. А це точно не те, що треба Україні під час можливої ​​активізації військових дій з боку РФ. Та й взагалі Зеленському треба не забувати, що війна РФ проти України не закінчилася. А значить дуже важливо, хто очолює Міноборони. І президенту треба зрозуміти, що важливо щоб міністр не тільки був лояльний Зеленському та говорив те, що йому хочеться чути, а й проводив би реформи, посилював би співпрацю з нашими західними партнерами і підвищував би обороноздатність України. А Таран показав, що не здатний досягти всього цього.

Борислав Береза

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може відрізнятися від позиції автора. Редакція сайту не відповідає за достовірність таких матеріалів, а сайт виконує виключно роль носія. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.