27 Травня, 2022

Блогер: Вчора в мене відбулася дуже цікава розмова з бойовим офіцером, який зараз перебуває на передку і гарно знається на мінах. Що виходить з розмови?

МІНИ КРАЙ ДОРОГИ

14 лютого в зоні ООС загинули троє українських військових – два солдати і офіцер. Вчора в мене відбулася дуже цікава розмова з бойовим офіцером, який зараз перебуває на передку і гарно знається на мінах. Що виходить з розмови?

Офіс президента визнав – військові загинули в результаті підриву п’яти мін ТМ-62м розставлених у шаховому порядку. Уже одне це викликає подив. Бо міна ТМ-62 – танкова! Аби спрацював штатний підривник на нього треба натиснути вагою від 150 кг і більше. На людину така міна спрацювати не мусить. А може? Зразу оговорюся – я не мінер, і далі все розповідаю зі слів свого знайомця.

Виявляється – може. Якщо пошкоджений підривник – він може спрацювати на людину. Але вірогідність нарватися на таку міну приблизна така сама, як загинути від удару міною по черепу. Тобто – дуже низька. Варіант “давно стояла і зіпсувалася”, – малоймовріний, вибухівка теж псується. Проте міни ТМ-62 проти людей застосовують. Справа в тому, що і росіяни і їхні вихованці – терористи ДиРи, давно наблатикалися ставити на протитанкові міни саморобні підривники, що спрацьовують на розтяжку.

Далі – мій власний досвід. Я дуже гарно пам’ятаю, як по дорозі з фронту у моїх побратимів (та й в мене самого) був психологічний клин перед перспективою зійти з дороги в посадку. От розумом розумієш, що ти далеко від фронту і що тут всю посадку обійди – жодної гільзи не знайдеш, а – нерви свою прикру роботу роблять. Я ще довго пам’ятатиму ці картини з прифронтової зони – дітей що ідуть дорогою по асфальту в метрі від бровки, і водіїв, що їх старанно об’їжджають. Знаєте чому? Бо розтяжки часто ставлять біля дороги – в посадках.

Кажу я це для того, аби було зрозуміло – солдати на фронті завжди дуже обережні. До свіжого розкопу на дорозі в здоровому глузді ніхто не підійде. Всі надто гарно знають чим це завершується. Про те, що дороги час від часу перевіряють сапери – я просто мовчу. Довелося бачити їх у справі, повірте – ці хлопці без роботи не сидять.

Все це означає, що швидше за все, край дороги хтось заклав серію протитанкових мін і вивів на дорогу розтяжку. Сталося це – напередодні вибуху, це очевидно.

А тепер питання – чому це сталося? А сталося те тому, що з передової прибрали тих, хто раніше весь час слідкував за периметром і в разі загрози – реагував. Прибрали розвідників, снайперів і протиснайперські групи. Якщо раніше сірої зони або не було, або її шерстили розвідники, зараз їм це робити заборонено. Тому по сірій зоні гуляють снайпери і диверсанти ворога. Як би ви не стежили за фронтом силами звичайних спостерігачів, завжди лишаються мертві зони для проходу у наш тил, особливо вночі. Вибух стався о 9-30. Коли заклали міни – можна здогадуватися.

Від 1 січня на фронті різко зросла кількість загиблих від ворожої зброї. Основні причини – снайпери і міни. Не дивно. Снайперський вогонь і мінування шляхів сполучення – так діяли військові диверсанти ще у Другу Світову війну.

Як цьому запобігти? Просто – повернути на передову снайперів, розвідників та протиснайперські групи – як вимагає партія «Європейська солідарність». Бажано – ще й БПЛА. Бо коли для ворога правил не існує, є лише один спосіб примусити його замовкнути – зробити так, аби він боявся наближатися до наших позицій. Раніше нашим військовим це гарно вдавалося. Зараз…

Зараз після підриву офіцера і двох солдат на міні, президент Зеленський дав керівництву ЗСУ завдання: провести додаткові заняття з особовим складом з поводження з вибуховими речовинами, перевірити мінно-вибухові загородження на дорогах, і продовжити розмінування. І – далі дотримуватися «перемир’я».

Благо – як у часи Порошенка, нині перемир’ям гучно не збурюється ніхто.

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може відрізнятися від позиції автора. Редакція сайту не відповідає за достовірність таких матеріалів, а сайт виконує виключно роль носія. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.