25 Червня, 2022

“Коли я їхав вулицею, побачив, як…”: З інтерв’ю генерала Дмитра Марченка, який керував обороною Миколаєва у перші тижні війни.

З інтерв’ю генерала Дмитра Марченка, який керував обороною Миколаєва у перші тижні війни.

“Коли я їхав вулицею, побачив, як мешканець будинку знімає прапор і скручує, я зупинився, спитав, що він робить. Він каже: «Та все, Херсон здали, всім зрозуміло, їх багато, нас мало, ми наступні, треба готуватися”. Я кажу: “Почекайте, це Миколаїв, ми чинитимемо опір”. Він відповідає: “Ви бачили, яка там кількість військ?”.

Місто було не готовим до нападу.
25 лютого не було жодного окопу, блокпоста, не була сформована тероборона, не було достатньої кількості засобів зв’язку та налагодженої комунікації (через що всередині міста часто бував “френдлі фаєр”). Тому Марченко відразу направив усі ескаватори за місто для риття окопів. Він розподілив місто на зони та поставив там відповідальних.

Усіх представників влади та силових структур, які намагалися “евакуюватися” (тобто втекти) з міста, він не пустив. Щоб вони не зробили це уночі, Марченко навіть розводив мости.

Якби росіяни зайшли в місто – це був би Ірпінь або Буча.
Миколаїв росіяни хотіли захопити за Маріупольським сценарієм – оточити його, загнати військових на якийсь об’єкт по типу заводу та виснажити.

Відбити атаки ворога вдалося також завдяки комунікаціям з місцевими жителями, які повідомляли про пересування російських військ і колон техніки в області. Завдяки цьому вони могли накривати вогнями артилерії колони ворогів ще тоді, коли ті були не готові.

Найбільший внесок в опір агресору належить звичайним українським військовим, а не керівництву
Чому південь був настільки швидко захоплений і чутки про розмінування перешийка генерал-майор Марченко коментувати не захотів.

“Я не можу цього коментувати – я не знаю що там і як було. У мене є свої думки, я не можу їх озвучити”.
І додав, що вірить, що колись зрештою правда випливе: “Все таємне стає явним. Колись, думаю, ми дізнаємося, як за 6 годин вони [російські війська – прим.ред.] дійшли до Херсону.”

Багато питань.

Наталя Юсупова