27 Травня, 2022

Рівно 5 років тому, 16 жовтня 2016- го року в результаті зухвалої спецоперації контррозвідки СБУ в ліфті свого будинку в центрі Донецька був знищений “Моторола”. Сьогодні можна розповісти деякі деталі цієї спецоперації.

Рівно 5 років тому, 16 жовтня 2016- го року в результаті зухвалої спецоперації 5-го управління Департаменту контррозвідки Служби безпеки України в ліфті свого будинку в центрі Донецька був знищений один з найвідоміших російських терористів – Арсен Павлов, позивний “Моторола”.

Сьогодні можна розповісти деякі деталі цієї спецоперації. З причини причетності “Мотороли” до вбивств багатьох громадян України, зокрема, Героя України Ігоря Брановицька, ліквідувати терориста було вирішено на дому.

Складність полягала в тому, що охорона “Мотороли” контролювала двір і сам під’їзд, в будинку проживало багато мирних жителів, і ліквідацію треба було провести так, щоб невинні люди не постраждали.

Був обраний план підриву ліфта житлового будинку, в якому “Моторола” отримав квартиру в центрі Донецька.
Для проведення спецоперації зголосилося два добровольця, один з них – кадровий співробітник зі спецпідготовкою, а інший – позаштатний агент, який, однак, мав екстраординарні вольові якості, і зіграв вирішальну роль в операції.
Була проведена розвідка місцевості, встановлені всі деталі двору, під’їзду і самого ліфта.

Тренування проводилося в Києві, в під’їзді будинку, де був встановлений ліфт аналогічної конструкції. За легендою, диверсанти діяли як бригада ліфтерів, які проводять плановий огляд ліфта. Вони повинні були відкрити шахту ліфта, встановити на кабіні ліфта міни і датчик, що передає інформацію про захід терориста в ліфт.
Устаткування було замасковано як ремонтний комплект ліфтера.

Два ремонтника зайшли в під’їзд за кілька днів до підриву. Охорона перевірила документи і сумку, проте ніяких підозр не виникло. “Моторола” був на виїзді.
Вони розкрили ліфт і встановили міну і датчик на вентиляційну решітку.
Однак після того, як “ремонтники” пішли, трапився прокол. Диверсанти виявили, що забули на даху ліфта … один зі своїх мобільних телефонів. Видимість телефону до моменту проведення спецоперації могла привести до її провалу. А виявлення телефону навіть після успіху дозволило б росіянам отримати деякі деталі контактів, які їм знати не варто. Диверсанти мали намір домогтися результату, вони розуміли, що такий злочинець як “Моторола” повинен понести покарання обов’язково.

Тому агент СБУ вирішив виправити помилку. Ця людина зі сталевими нервами була упевнена, що контролює обстановку і зуміє бути досить переконливим для охорони. В результаті український диверсант вдруге зайшов в під’їзд, другий раз зустрівся з охороною, і сказав, що йому треба ще раз подивитися ліфт, щоб переконатися, що все працює як треба. Ворог йому повірив. І в результаті агент СБУ ще раз розкрив шахту ліфта і забрав телефон.

Щоб виключити будь-який ризик для мирних жителів, треба було здійснити підрив з гарантією, що постраждають тільки терористи.
16 жовтня Арсен Павлов зайшов в під’їзд з одним охоронцем. Український диверсант чув, що відбувається в ліфті. Коли в ліфт зайшли люди, він набрав номер самого “Мотороли”, яким терорист в цей час користувався. У той момент, коли в ліфті задзвонив телефон і терорист Павлов підняв трубку, щоб сказати “Алло”, пролунав вибух.
“Моторолі” і його охоронцеві вибухом відірвало голови.
Всі українські диверсанти, які здійснили цю надзвичайно зухвалу спецоперацію, благополучно покинули Донецьк.

ФСБ кілька разів рапортував про затримання диверсантів, які нібито підірвали Павлова. Спочатку показали якихось шість затриманих, і якийсь Ернест Попов “зізнався” в 2016-му на камеру, що це він підірвав “Моторолу”, після проходження підготовки в українському добровільному батальйоні. Потім в 2018-м у вбивстві “Мотороли” “зізнався” вже другий затриманий – Олександр Погорєлов. Всі вони не мають відношення до даної операції. Мабуть, показання фабрикують для обману російського керівництва і населення окупованих територій, щоб приховати провал ФСБ.

На жаль, спецоперації по ліквідації ватажків російських терористів, які здійснювалися за наказом президента П.Порошенка, при президенті В.Зеленського повністю припинилися. За два з половиною роки на Донбасі українські спецслужби не знищили жодного відомого російського терориста. Ні про який успіх спецоперацій говорити не доводиться, тому що як начальником комітету з розвідки при президенті Зеленський призначив відкритого русофіла, замміністра закордонних справ часів Януковича Руслана Демченка. В результаті пройшла половина терміну повноважень Зеленського, а ми обговорюємо не успіх наших спецслужб, а провали.

Втім, ті, хто організував і виконав успішну ліквідацію “Мотороли” залишаються з нами, і завжди готові повернутися в лад. Ліквідація терориста Павлова – яскрава сторінка в історію Війни за Незалежність, в стилі ізраїльської “Моссад”, і прийде час, про цей подвиг у нас також будуть написані книги і зняті фільми.

Юрій Бутусов