16 Жовтня, 2021

В Кремлі забили на сполох. Україна хоче отримати американські ЗРК Patriot і готова розмістити у себе підрозділи ППО США

Україна хоче отримати американські ЗРК Patriot і готова розмістити у себе підрозділи ППО США. Наскільки це реалістично?
Вже сім років поспіль Україна намагається купити американські зенітно-ракетні комплекси Патріот. Далі заяв ця ініціатива так і не просунулася. Але два дні тому міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков на зустрічі у США прямо заявив, що Україні потрібно посилити протиповітряну оборону і вона готова розмістити у себе війська США. Хоча у президента Зеленського і називають це “гіпотетичною можливістю зміцнення обороноздатності”, в Кремлі вже забили на сполох.

Ексміністр оборони Андрій Загороднюк підтвердив LIGA.net, що Україні потрібні американські ЗРК, а ось із розміщенням військ США можуть виникнути проблеми: їх буде важко вписати в українську систему обороноздатності, є питання і юридичного характеру. Але в партії Слуга народу вважають, що в умовах війни з Росією вистачить і рішення президента.

Чи реально розмістити в Україні американські війська і чи підуть на це в Києві та Вашингтоні – з’ясовувала LIGA.net.

Переговори про потенційне придбання Патріота тривають вже сім років, розповідає LIGA.net колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін: “Просили, починаючи з 2014 року. Переговори велися в різних умовах”.

Про таку можливість говорили екс-секретар Ради нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов, екс-посол України в США Валерій Чалий і п’ятий президент Петро Порошенко.

Їх надії підхопили і у Зеленського. Наприклад, глава ОП Андрій Єрмак висловлював здивування, що американські ЗРК знаходяться в Польщі, а “повинні бути” в Україні, яка тримає лінію оборони проти Росії.

Загороднюк у 2020 році теж говорив, що хоча Україні було б стратегічно цікаво купити Патріот, вона не вела такий діалог через обмеженість ресурсів та інші пріоритети. Його думка не змінилася і зараз. “Ми говорили про надання підтримки у вигляді малих кораблів, у нас була пропозиція по Mark VI. І тоді і зараз ми вважаємо, що це більш нагальне питання, ніж ППО. Ризики на морі абсолютно безпосередні. ППО також потрібно, але це довгий процес” , – говорить LIGA.net Загороднюк.

Клімкін пояснює, що Патріот не купили раніше, оскільки “американці не готові нам це продавати в будь-якому вигляді”.

Американці вважають, що продаж цієї системи створить фундаментальний конфлікт з Росією, а друге – вони не довіряють нам, щоб ми повністю керували нею. Вони бояться витоку технології, інформації та, врешті-решт, що це потрапить в російські руки, – каже екс-глава МЗС Павло Клімкін
Тепер риторика України трохи змінилася. Зокрема, мова зайшла вже не просто про покупку, а про розміщення американських підрозділів ППО. Перебуваючи з візитом у США, міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков сказав , що через готовність РФ розмістити в Криму ядерну зброю необхідно розширити пакет безпеки для України, в першу чергу – “за рахунок розгортання сил ППО, навіть шляхом розміщення американських підрозділів” . За його словами, наше законодавство це дозволяє.

Пізніше в ОП уточнили ідею міністра. Там пояснили: його заява слід трактувати не як намір, а як “гіпотетичну можливість”.

“Це не те, що Україна серйозно розраховує найближчим часом – вдатися до запрошення американців та встановлення військових баз. Це залежить не тільки від слів, а й консенсусу в Україні та бажання самого НАТО. І від готовності прийняти факт, що будь-які кроки в цьому напрямку сильно раздражат нашого північного сусіда “, – сказав прес-секретар президента Сергій Никифоров. Він уточнив, що якщо таке питання буде піднято під час переговорів Байдена з Зеленським, то про нього повідомлять постфактум.

І в Кремлі дійсно рознервувалась. Там слова Резнікова називають “провокацією” і загрожують ескалацією в разі реалізації.

ЧИ МОЖЕ УКРАЇНА РОЗМІСТИТИ У СЕБЕ ВІЙСЬКА США

Різниця між заявами про покупку ЗРК і розміщенням іноземних підрозділів ППО очевидна. Перше має на увазі, що військові ЗСУ будуть керувати іноземною технікою; друге – припускає знаходження іноземних військ на території України. Можливо, вони американські військові будуть допомагати і в обслуговуванні техніки.

У будь-якому випадку виникає питання, чи може Україна розмістити у себе іноземні війська? Стаття 17 Конституції забороняє розміщення “іноземних військових баз” в Україні. Рада щорічно приймає спеціальний закон навіть для простого допуску іноземних солдатів до навчань. Однак опитані LIGA.net експерти вважають, що розміщення військ можливо.

“Я вважаю, що для розгортання американських підрозділів ППО є необхідні політичні і юридичні підстави”, – говорить LIGA.net нардеп Слуги народу, глава Комітету Ради із зовнішньої політики Олександр Мережко . “Перш за все, США по Будапештському меморандуму є однією з країн-гарантів нашої безпеки”.

На його думку, сили ППО в Україні – виправданий і логічний крок, враховуючи російську агресію і готовність Кремля до розміщення ядерної зброї в окупованому Криму. Оскільки Україна “юридично і фактично” знаходиться в стані війни з Росією, то “не потрібно приймати якийсь спеціальний закон або змінювати Конституцію” для розміщення тут іноземців.

Це питання – прерогатива президента як верховного головнокомандувача. Особливо під час війни, – каже нардеп Олександр Мережко
Глава комітету нагадав, що в Конституції йдеться про базах на постійній основі, а зараз “йдеться лише про тимчасове розміщення іноземних військових з країни-гаранта нашої безпеки під час війни.” На мою думку, в умовах війни досить рішення президента “, – додав він.

“Тут є питання про наявність іноземних військових на території України і в якому форматі вони будуть. У нас же проходять спільні навчання, – каже LIGA.net конституціоналіст Сергій Панасюк. – Аостоянная локалізація у нас заборонена Конституцією, але це нікому не заважало розміщувати військову базу в Криму”.

Він пояснює, що Конституція забороняє постійну дислокацію військових іншої країни в Україні, але можна почати “жонглювати термінами”: “Це може бути тимчасова місія, тимчасові вчення або спільна операція … Юридично правильним буде, якщо КСУ роз’яснить положення про військові бази”.

Теоретично рішення про розміщення іноземних військ в Україні можуть оскаржити в КСУ, допускає він: “І суд може визнати це, припустимо, конституційним, а заодно дати вичерпну відповідь, що не можна і що саме говорить Конституція про військові бази – що таке військова база, наскільки вона повинна бути тимчасовою, скільки на ній повинно бути людей і яка там буде техніка “.

На думку Панасюка, через військової агресії Росії КСУ може прийняти більш політичне рішення, розглянувши питання не тільки з юридичної точки зору, а з огляду на наявність загрози.

КСУ може визнати конституційним майже будь-яке розміщення майже будь-якого контингенту військ, поки це не названо базою. А для української державності це є більш-менш гарантом того, що Росія не нападе, – каже конституціоналіст Сергій Панасюк

Панасюк вважає, що представники влади можуть ініціювати розміщення військ під обтічним формулюванням, і поки це рішення на скасують або не оскаржують в судовому порядку, воно буде діяти: “Звичайно, у нас проросійська опозиція може піти в КСУ і почати оскаржити таке рішення. Але КСУ може розглянути це питання не завтра і навіть не післязавтра. Це може тривати роками “. При цьому він уточнює, що кращий варіант – почути трактування КСУ, який повинен поставити крапку в цьому питанні.

ЧИ ПОТРІБНО ЦЕ УКРАЇНІ І ЧИ ПІДУТЬ США НА ТАКИЙ КРОК

Очевидно, що мотивація України в розміщенні на своїй території американських військових – це не тільки зміцнення двосторонніх відносин, а й створення додаткових гарантій від повномасштабної агресії з боку Росії.

Загороднюк вважає, що Україні однозначно потрібні американські елементи ППО – і необхідно знайти механізм, як привезти сюди дорогу техніку. Однак постійно розміщені американські війська їй не потрібні. Він аргументує це двома моментами: перше – конституційною забороною; друге – складністю механізму їх вписування в систему оборони України.

Вони будуть діяти за задумом свого командування … Складно буде зрозуміти, за яких умов вони почнуть діяти. Це не наші війська, це будуть американські війська в Україні. Там буде багато питань про правовий статус, але головне – як вони посилять нас, – каже екс-глава Міноборони Андрій Загороднюк

На його думку, Резніков имел ввиду поставку засобів ППО і разом з ними технічної підтримки, навчання і так далі: “Вони будуть працювати над посиленням нашої обороноздатності. Їх мета – посилити ЗСУ. Це буде плюс. Це так само, як зараз проходять тренувальні місії . Якщо це буде така ж місія з підтримки засобів ППО, то це нормальна тема “.

В цілому Загороднюк не вважає реалістичним присутність американських військових в Україні: “Нам потрібно вибудовувати власні здібності. Якщо будь-яка військова допомога нам допомагає в цьому – це плюс, якщо вона існує тут для власних завдань, які ніяк не пов’язані зі стратегією воєнної безпеки України – це зовсім інше питання. і я не думаю, що Україна так буде ставити питання, щоб вони тут перебували з якимось своїм задумом. Це і їм не потрібно, і нам не потрібно “.

Схожої думки дотримується і військовий експерт Михайло Самусь. По-перше, є сумніви в конституційності такого кроку, каже він LIGA.net. А по-друге, немає США до цього теж не готові.

Нам ПДЧ не можуть надати, а ми про підрозділи ППО говоримо. А ПДЧ в порівнянні з американськими підрозділами ППО на території України – це взагалі ніщо, – вважає військовий експерт Михайло Самусь

На його думку, упор необхідно робити на покупку систем протиракетної оборони, оскільки ППО в України є, і досить ефективна: “Українська промисловість здатна створити і середньої дальності, і ближньої дальності системи ППО. За протиракетну оборону – її потрібно негайно закуповувати в США і, можливо, в Ізраїлі “.

“Підрозділи ППО США на території України не потрібні, вони викличуть тільки зовнішньополітичні заперечення і внутрішньополітичні дискусії щодо конституційності такого кроку, і це буде використано у внутрішньополітичній боротьбі”, – вважає Самусь.

Експерт-міжнародник Денис Москалик не згоден. Він пояснює LIGA.net , що розміщення американських військ ППО було б бажаним, оскільки Україна знаходиться під постійною загрозою російської експансії. Однак це навряд чи станеться: США не хочуть безпосереднього зіткнення з Росією з огляду на своєї політики протистояння з Китаєм: “В Україні є надія, що американці будуть захищати її, і сама їх присутність вже зможе зупинити агресію. Але це малоймовірно, поки ситуація на міжнародній арені не зміниться”.

Самусь також не вірить в розміщення американських підрозділів: це внесло б дисбаланс в політику Байдена з вибудовування антикитайської коаліції, де Росії теж відведена роль.

Україні потрібно переконувати США, що такий сценарій збільшив би не тільки нашу, а й загальну безпеку, вважає Клімкін. І що Україна готова послідовно реалізовувати спільні проекти: “Але за моєю інформацією з Вашингтона, сьогодні американці не мають такої довіри до послідовності наших дій і готовності йти до кінця”.

На його думку, почати можна з більш реалістичних речей: засобів спостереження, обміну інформацією, нарощування спільних тренувань, збільшення присутності не тільки військових США, але і інших країн.

Розмістити батальйон морської піхоти десь в Одесі для тренування нашої морпехоти. Може бути? Може бути. Це складні, але реальні речі. А якщо ми будемо вимагати нереального, то потім буде розчарування. І скажіть, кому це вигідно? – каже Клімкін

Загороднюк каже, що надання коштів ППО і сил для їх підтримки – це політичне питання, що вимагає переговорів: “Деякий час тому вони не були готові на цю тему говорити … Зараз, наскільки я знаю, ситуація така ж. Але справа в тому, що деякий час назад вони не були готові і надавати сюди летальну зброю, але все змінилося “.

Часи дійсно змінюються. У травні глава Держдепу Ентоні відблиски, відповідаючи на питання про можливість надання Україні систем ППО або розміщення тут американських Патріотів, сказав: “Ми будемо розглядати будь-яке прохання подібного роду. Пентагон є основним партнером України, і в міру того, як ми ведемо переговори, ми шукаємо, яка додаткова допомога необхідна понад ту, яку ми вже надаємо, включаючи обладнання, яке в нинішній ситуації допомогло б Україні. Цей процес активно обговорюється “.

ДЕ ЩЕ Є ПАТРІОТИ І АМЕРИКАНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ

17 країн, включаючи США, мають в наявності або погодилися придбати систему Патріот: це Нідерланди, Німеччина, Японія, Ізраїль, Саудівська Аравія, Кувейт, Тайвань, Греція, Іспанія, Південна Корея, ОАЕ, Катар, Румунія, Швеція, Польща і Бахрейн.

Найостанніші одержувачі – Румунія і Швеція. Вони отримали перші компоненти восени 2020 го і навесні 2021-го відповідно.

У Польщі, яку Єрмак наводив у приклад, Патріоти знаходяться з 2010 року. Переговори про захід американських підрозділів тривали два роки. Але потім Варшава вирішила купити їх і для себе. 16 пускових установок, чотири радіолокаційні станції, більше 200 ракет і американська система управління повітряної обороною повинні прибути до Польщі до кінця наступного року, операційна готовність буде досягнута в 2023-2024 році. Вартість контракту – $ 4,7 млрд. Це буде новітня модифікація Патріота.

Країна-член НАТО Туреччина не отримала американські ЗРК, оскільки купила російські системи С-400. Це не сподобалося Вашингтону, і там відмовилися продавати Анкарі зброю.

У деяких країнах системи ППО управляються місцевими військовими, але є винятки. В Японії і Південній Кореї, що мають статус основного союзника США поза НАТО, частина Патріотів знаходиться в підпорядкуванні як місцевих ВС, так і дислокуються там американських військових. Україна є кандидатом на цей статус.

Наприклад, в Південній Кореї знаходяться майже 30 000 американських військових. Однак присутність там почалося за часів корейської війни і сьогодні складається з восьмої армії США, ВПС, ВМС і ССО. За керування системами Patriot там відповідають 2-й батальйон 1-го артилерійського полку ППО США і 6-й батальйон 52-го артилерійського полку ППО США. Американські військові діють там, починаючи з 1950-х. Сьогодні їх метою є підтримка балансу сил в регіоні, а також стримування або, в разі необхідності, придушення зовнішньої агресії проти Кореї.

Ідентична ситуація складається і в Японії. Там американські військові виявилися під час Другої світової війни. Сьогодні на Окінаві, зокрема, знаходиться 38-а артилерійська бригада ППО США, керуюча Патріотом. Основні цілі США в Японії збігаються із завданнями в Південній Кореї – підтримка регіонального балансу сил, проведення спільних навчань і сприяння безпеки Японії. Наприклад, Патріоти активізують, коли Північна Корея проводить ядерні випробування, оскільки іноді ракети летять в її сторону.