16 Жовтня, 2021

Блогер: Візит Зеленського в США. Підсумки. По секрету вам скажу, що глава Пентагону вже восени прилетить до Києва і буде зустрічатися не тільки

ВІЗИТ. ПІДСУМКИ.

Ніщо не передбачало біди. Її і не відбулося. Ніщо не віщувало особливого успіху. Його теж не відбулося.
Головний успіх – сам візит і можливість поговорити з тим, хто визначає світову політику. Після переговорів Офіс президента опублікував спільну заяву щодо стратегічного партнерства з п’яти великих блоків:

-Безпека і оборона;
-Демократія, правосуддя і права людини;
-Енергетична безпека та клімат;
-Економічне зростання і процвітання;
-Протидія пандемії і гуманітарна допомога.

Виглядає чудово, але Будапештський меморандум виглядав ще прекраснішим. Пізніше Зеленський сказав, що найскладніше було обговорювати енергетичну безпеку. Іншими словами, слів переконати Байдена зупинити Північний потік-2, він не знайшов – відносини з Німеччиною виявилися важливішими. Фінансова допомога ($ 463 млн на підтримку демократії та $ 12,8 млн на боротьбу з COVID-19), сприяння в будівництві Хмельницької АЕС – це той втішний приз, на який може розраховувати Україна. Ну і плюс дядечко Сем пообіцяв ввести санкції проти Кремля, якщо той буде не в міру борзо маніпулювати трубою. Пообіцяв на словах, а не на папері.

Де зовсім не склалося у нашого гаранта, так це з вступом в НАТО. “Це не те рішення, яке приймають Сполучені Штати,” – такою була відповідь. Хоча можна було сказати: “США не приймають це рішення одноосібно, але посприяють тому, щоб інші члени дали позитивну відповідь.” Не сказали …
Причина проста: Вашингтон бачить, що Зеленський – не той лідер, якому можна давати такі обіцянки. Пробуксовка реформ, корупція і латентні агенти Кремля в його оточенні – основна причина відсутності конкретики в словах американського лідера.

Ще Зеленський заявив, що запропонував США нові формати щодо участі у врегулюванні ситуації на Донбасі і передав Байдену список полонених. Ті сказали, що будуть думати. Що означає таке формулювання на дипломатичній мові, пояснювати не треба.

Що стосується військового співробітництва. Новий пакет допомоги Україні в сфері безпеки в обсязі $ 60 млн. включає поставку бронебійних систем “Джавелін” та іншої оборонної летального і нелетальної зброї. Зі своїх джерел мені відомо, що був запит на MIM-104 Patriot, але американці остерігаються передавати Зе-владі цю зброю. Необхідні комплекси будуть знаходитися поблизу кордону – в Румунії та Польщі.

Ще Зеленський пообіцяв захищати права ЛГБТ і протидіяти ксенофобії, але так і не зміг відповісти на питання, чи виникла між ним і Байденом хімія. Не знаю, чи йде мова про порошок або почуття, але хімію краще притримати до Києва. А ще Зеленський зізнався, що забув обговорити з Байденом його майбутній візит в Україну: “Згадав про це я після зустрічі”. Знову хімія?

У сухому залишку:

Спільна заява, де всі питання звалені в купу: безпека, клімат, права людини, протидія пандемії, ЛГБТ. Конкретних договорів – зеро.

Финпомощь: 3 млрд кредиту від Ексімбанку, $ 463 млн на підтримку демократії та $ 12,8 млн на боротьбу з COVID-19.

Військова допомога: $ 60, включаючи закупівлю протитанкових ракетних комплексів Javelin. Це добре, але в порівнянні з Бубликове (закреслено) Афганістаном – копійки.

Боротьба з РФ: Усна обіцянка накладати санкції в разі використання Москвою СП-2 проти України і усна обіцянка подумати про свою участь в Нормандському форматі. Також США і Україна закликали РФ “по-справжньому” докладати зусиль до мирного врегулювання.

Ось, в принципі, і все. А поки ви п’єте свою ранкову каву, Владімірсанич вже полетів до Каліфорнії, де індустрія розваг (а це йому набагато ближче) на порядок вище, ніж в нудному Вашингтоні.

По секрету вам скажу, що глава Пентагону вже восени прилетить до Києва і буде зустрічатися не тільки зі своїм хомологом, але і з тими, з ким можна по-дорослому обговорювати особливе військове партнерство між США і Україною. А в наступному році у нас побуває і Джо Байден (до речі, жодне українське ЗМІ не згадало, що він попросив передати привіт своєму другові Порошенку) – головні етапи двостороннього співробітництва ще попереду. Пережити б цю владу.

Хелгі Шарп

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може відрізнятися від позиції автора. Редакція сайту не відповідає за достовірність таких матеріалів, а сайт виконує виключно роль носія. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.